Memorandum w sprawie przeciwdziałania kradzieżom i dewastacji infrastruktury, to inicjatywa trzech urzędów regulacyjnych: Urzędu Komunikacji Elektronicznej, Urzędu Regulacji Energetyki i Urzędu Transportu Kolejowego. Jego celem jest podejmowanie wspólnych działań zmierzających do ograniczenia i przeciwdziałania kradzieżom i dewastacji urządzeń infrastruktury technicznej, przewodów oraz urządzeń telekomunikacyjnych, energetycznych i kolejowych.
Memorandum zostało zainicjowane w sierpniu 2012 roku przez UKE, URE i UTK, natomiast na prawach sygnatariuszy do Memorandum mogą przystąpić przedsiębiorcy, organizacje i izby gospodarcze z sektorów: telekomunikacyjnego, energetycznego oraz transportu kolejowego.
U źródeł incjatywy leżała szybko rosnacą skala kradzieży kabli, czemu towarzyszyła dewastacja studzienek i kanalizacji teletechnicznej. Zjawisko kradzieży i dewastacji infrastruktury technicznej poza wymiarem ekonomicznym, ma także aspekt związany z bezpieczeństwem nas wszystkich. Kradzieże i dewastacje linii telefonicznych, trakcji oraz linii energetycznych powodują bezpośrednie zagrożenie dla życia i zdrowia mieszkańców oraz przerwy w dostawach energii elektrycznej, opóźnienia pociągów czy odcinają od Internetu i innych usług telekomunikacyjnych.
Dlatego też operatorzy wspólnie z firmami energetycznymi i kolejowymi postanowili podjąć działania, które będą przeciwdziałać tej patologii. Przedstawiciele firm z tych branż zwrócili się do Urzędu Komunikacji Elektronicznej, Urzędu Regulacji Energetyki i Urzędu Transportu Kolejowego, by te skoordynowały działania, które zapobiegną albo ograniczą zjawisko kradzieży kabli. Regulatorzy do współpracy zaprosili wszystkie spółki energetyczne, telekomunikacyjne i kolejowe, które zmagają się z podobnym problemem.
LISTA SYGNATARIUSZY MEMORANDUM DS. KRADZIEŻY INFRASTRUKTURY
od dnia 23 sierpnia 2012 r.:
1.Urząd Komunikacji Elektronicznej;
2. Urząd Regulacji Energetyki;
3. Urząd Transportu Kolejowego;
4.Krajowa Izba Komunikacji Ethernetowej;
5. Orange Polska
6. Netia S.A.;
7. Polskie Towarzystwo Przesyłu i Rozdziału Energii Elektrycznej;
8. Izba Gospodarcza Metali Nieżelaznych i Recyklingu;
od dnia 3 września 2012 r.:
9. Związek Niezależnych Przewoźników Kolejowych;
10. PKP Polskie Linie Kolejowe S.A.;
od dnia 25 września 2012 r.:
11. Zakład Pomiarowo-Badawczy Energetyki „ENERGOPOMIAR-ELEKTRYKA”
od dnia 10 października 2012 r.:
12. iNET group Sp. z o.o.;
od dnia 10 grudnia 2012 r.:
13. ATEM-Polska Sp. z o.o. ;
od dnia 30 kwietnia 2013 r.:
14. Alumast S.A.;
15. Instytut Łączności
od dnia 3 listopada 2014 r.:
16. Comarch SA
od dnia 26 listopada 2014 r.:
17. PKP Intercity
18. PKP PLK